Menu Zamknij

Jakie korzyści przynosi gra w szachy

Każdy kto nauczył się zasad gry i tego, jak poruszają się bierki przyzna, że nie ma drugiej takiej gry na świecie jak szachy. Z pozoru szachy mogą wydawać się tylko rozrywką, niewinną zabawą, tymczasem gra w szachy przynosi nam szereg korzyści oraz rozwija umiejętności, które możemy wykorzystać w wielu dziadzinach życia.

Szachy uczą myślenia strategicznego, planowania i realizacji planu

Szachy to gra strategiczna, która ma swój cel – pojmać króla przeciwnej strony. Ten cel można zrealizować na wiele sposobów. Mając do dyspozycji swoją armię możemy wymyślić i przeprowadzić wiele planów gry.

Gra dzieli się na trzy zasadnicze etapy – debiut – rozpoczęcie partii, gry środkowej gdzie formowany jest zasadniczy plan gry oraz gry końcowej, w której zwykle decydują się losy rozgrywki.

Szachy pomagają w planowaniu działań na bazie zasobów, które posiadamy oraz realizowania tych planów. Jeśli w trakcie realizacji planu gry coś nie idzie po naszej myśli – pamiętajmy, że nasz przeciwnik ma przecież swój plan – uczymy się dostosować nasz plan do zmieniającej się sytuacji – realiów na szachownicy lub zmieniać nasze zamiary i wymyślić nowy plan – zupełnie jak w większości sytuacji życiowych.

Szachy uczą umiejętności osiągania celów

Mówimy tu zarówno o dużych celach strategicznych, jak i tych mniejszych – taktycznych czy pozycyjnych.

Szachy uczą logicznego myślenia

Uczą również tego, że każdy ruch wiąże się z konsekwencjami, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, a podejmując określone działanie trzeba się z nimi liczyć. Uczą również analitycznego podejścia i oceny sytuacji ponieważ każdą pozycję powstałą na szachownicy można przeanalizować, ocenić i na tej podstawie podejmować dalsze decyzje co do kolejnych działań.

Szachy uczą wyszukiwania wzorców i powtarzających się motywów

W życiu przydaje się to do rozpoznawania różnych prawidłowości, skraca czas w podejmowaniu decyzji i pomaga we wprowadzaniu pewnego automatyzmu działania w określonych sytuacjach.

Sachy rozwijają wyobraźnię oraz abstrakcyjne myślenie

Dotyczy to szczególnie obliczania wariantów taktycznych i kombinacji posunięć, gdzie w głowie, bez przesuwania bierek na szachownicy trzeba wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała szachownica po przeprowadzeniu danej, składającej się z sekwencji kilku ruchów kombinacji i na tej podstawie podjąć decyzję czy „opłaca się” wykonać dane posunięcia.

Szachy poprawiają koncentrację

Dla podejmowania dobrych decyzji potrzeba skupienia i spokoju. W czasie kiedy wyobrażamy sobie kolejne ruchy i liczymy warianty posunięć nic innego nie powinno zaprzątać naszej głowy. Trening szachowy rozwija umiejętność koncentrowania się na jednym wybranym problemie i pracy nad jego rozwiązaniem. W obecnych czasach, kiedy zewsząd atakuje nas masa bodźców i medialny hałas umiejętność koncentracji staje się nieoceniona.

Szachy kształtują umiejętność myślenia przestrzennego

To nic innego jak tworzenie umysłowych obrazów przedmiotów/obiektów i przestrzennego położenia ich względem siebie. Ta umiejętność wykorzystywana jest przez architektów, inżynierów a także artystów plastyków, malarzy czy rzeźbiarzy.

Szachy uczą radzenia sobie z porażkami

Partie, turnieje, a w nich zwycięstwa remisy i porażki. Gra w szachy uczy radzenia sobie z niepowodzeniami. Uczy wyciągania wniosków z popełnianych błędów, ich korygowania oraz samodoskonalenia.

Sachy uczą dyscypliny i zaangażowania

To bardzo złożona, wielowarstwowa, głęboka gra. Do jej opanowania potrzeba treningu, pracy i motywacji. Jeżeli włożymy te elementy w nasz trening szachowy możemy obserwować jak nasze umiejętności szachowe dynamicznie się rozwiną – szachy uczą tego, że włożony wysiłek i praca popłaca.

Szachy uczą opanowania i cierpliwości

Czasami konsekwentne realizowanie swojego planu i stopniowe poprawianie ustawienia figur są wystarczające do rozstrzygnięcia partii na swoją korzyść. Nic co jest wartościowe nie przychodzi łatwo i bez wysiłku. Szachy udowadniają, że warto być wytrwałym i konsekwentnym.

Gra w szachy uczy gospodarowania czasem

Partie rozgrywane są w różnych tempach gry, ten czas jest jednak z góry określony. W tym właśnie czasie trzeba podejmować decyzje dotyczące kolejnych posunięć i tak wypracowujemy sobie umiejętność zarządzania swoim czasem.

Szachy uczą postawy fair play, sportowej rywalizacji i szacunku do przeciwnika

Każda partia rozpoczyna się podaniem sobie rąk i zawodnicy zaczynają rozgrywkę. W trakcie partii zawodnicy przestrzegają zasad gry i przepisów, a po skończonej partii również podają sobie ręce. Często zdarza się, że po partii zawodnicy analizują swoją partię i wymieniają się informacjami co mogli zrobić lepiej, czego się obawiali, co w danej sytuacji myśleli. To sprzyja rozwojowi i poprawie swoich umiejętności.

Szachy mogą towarzyszyć Ci przez całe życie

Szachy to dyscyplina, którą można uprawiać przez całe życie od wieku przedszkolnego do późnej starości. Można rywalizować na różnym poziomie i z przeciwnikami w różnych grupach wiekowych. Zwycięstwa nad starszymi rywalami, zwłaszcza nad dorosłymi znacząco podnoszą pewność siebie zwłaszcza u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.